پنج شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۸

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۲۲

دی
۱۳۹۷
صفحه اقتصادی: وزیران نفت ایران و عراق در پایان مذاکرات خود در بغداد، بر گسترش روابط فی‌مابین از جمله در حوزه انرژی تاکید کردند.
به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه، وزیر نفت روز پنجشنبه، 20 دی‌ماه در راس هیئتی برای یک سفر رسمی وارد بغداد پایتخت عراق شد و مورد استقبال ثامر الغضبان همتای عراقی خود قرار گرفت. وزیران نفت دو کشور، در پایان مذاکرات هیئت‌های دو کشور، در یک کنفرانس خبری کوتاه، بر گسترش روابط از جمله در حوزه انرژی تاکید کردند.
زنگنه، وزیر نفت در این کنفرانس خبری بر نامشروع بودن تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاکید کرد و در پاسخ به پرسشی درباره افزایش صادرات گاز به عراق گفت: ایران به‌دلیل داشتن منابع کافی، مشکلی برای افزایش صادرات گاز به عراق ندارد.
وی به دیدار خود با عادل عبدالمهدی،‌ نخست‌وزیر عراق و لوی الخطیب، وزیر برق عراق نیز اشاره کرد و با بیان این که در این دیدارها در مورد مسائل مورد علاقه دو کشور بحث و تبادل نظر شد، تصریح کرد: ایران و عراق دارای مشترکات فراوان تاریخی و فرهنگی هستند و در حوزه روابط دو جانبه و در سطح سازمان‌های بین‌المللی همکاری خوبی با هم دارند.وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرد که همکاری‌ها در زمینه نفت بین دو کشور افزایش یابد.
ثامرالغضبان، وزیر نفت عراق نیز در این نشست خبری اظهارکرد: این مذاکرات در ادامه دیدار یک ماه گذشته در حاشیه نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و با هدف بررسی زمینه‌های همکاری دو کشور انجام شد.
وی، روابط دو کشور دوست و برادر ایران و عراق را خوب و گسترده در حوزه اقتصاد و تجارت دانست و افزود: دو طرف بنا دارند آن را در حوزه انرژی نیز گسترش دهند.
الغضبان با بیان این که افق‌های روشنی در مورد همکاری فی‌مابین وجود دارد و در جریان مذاکرات امروز در خصوص این افق‌ها صحبت شد،‌ افزود: بنا داریم توافق‌های انجام شده در گذشته را مبنای کار قرار دهیم و درصورت امکان به آن بیفزاییم.
وی در پاسخ به پرسشی درخصوص برداشت از میدان‌های مشترک نفتی تاکید کرد: بین دو کشور همکاری پیرامون بررسی مطالعاتی بر روی تعدادی از میدان‌های مشترک وجود دارد، اما دو طرف هنوز به توافق مشخصی در خصوص برداشت از این میدان‌ها نرسیده‌اند.
الغضبان، همکاری در حوزه‌های مختلف میان دو کشور را گسترده دانست و ضمن آن که خواستار تقویت آن شد، تاکید کرد: برای گسترش همکاری‌ها باید پیگیر اجرای توافق‌های سابق باشیم و بغداد بر این امر تاکید دارد.
وی عنوان کرد: در چارچوب برنامه دولت جدید، عراق بنا دارد همکاری‌های خارجی خود را در زمینه نفت و گاز و برق گسترش و ارتقا دهد.


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: