پنج شنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۷

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۱۸

مرداد
۱۳۹۵
صفحه اقتصادی: مجید زندی
مردم مرغ نخرید، نخورید! شبکه‌های مجازی به کمک شایعه سازان بزرگ، این روزها به بازاری برای تخریب روحیه مردم ایران و نابودی از درون آنها تبدیل شده است که به همه چیز و همه کس بدبین باشند – حتی نمک - تا ترسی دائمی در وجودشان همواره شعله ور باشد. از جمله این که اخیرا به جان مرغ تولید شده در ایران افتادند که «تولید کنندگان ایرانی به مرغ، هورمون تزریق می‌کنند» !
یکی از این شبکه‌ها یا به اصطلاح کانال‌ها نوشته است« مردم تا اطلاع ثانوی مرغ نخرید و نخورید» چرا؟ چون شب گذشته اداره دامپزشکی بیش از 20 مرغداری را به دلیل استفاده از پودر جیوه و آهن در خوراک مرغ‌ها پلمب کرده! کاری که سازمان دامپزشکی هم برای چگونگی تکذیب این شایعه دروغ درمانده است شایعاتی که هیچگاه با نام و نشان مستند اعلام نمی‌شود و تنها با استفاده از «اداره دامپزشکی» شایعه را به خورد جامعه می‌دهند.
البته شایعه سازان سعی می‌کنند ظاهر مستندی به حرف‌های خود بدهند.یا در جعل دیگری مدعی می‌شوند پودر جیوه و آهن در غذای مرغ می‌ریزند تا مرغ‌ها سنگین شوند؛مثل این که آدمها اگر قرص آهن بخورند، سنگین می‌شوند!
انگار مرغ همسایه ما غاز است در حالیکه اگر در ایران تولید کنندگان نابود شوند و یا حتی از میزان تولید هم کاسته شود،دولت مجبور است مرغ ترکیه‌ای و برزیلی یا فرانسوی وارد کند. این افراد فکر می‌کنند که تولید کنندگان برزیلی یا فرانسوی مرغ بومی و محلی تولید می‌کنند. در عین حالیکه اصل قضیه تزریق هورمون هم از اساس دروغ است.همان نژادی که تولید کنندگان ایرانی از آن برای پرورش مرغ استفاده می‌کنند،همان نژاد هم اکنون در سراسر جهان تولید می‌شود و ربطی به ژاپن و چین، یا فرانسه وترکیه ندارد، نوع نژاد و شیوه پرورش مرغ با پیشرفت علم تغییر کرده است.
متاسفانه آفتی مسری در وجودمان هست که با تولید داخل میانه خوبی نداریم.البته فقط خوب شعار می‌دهیم؛ اما دوست داریم دیگران به حرف ما عمل کنند و خود را استثنا می‌دانیم.مثال‌های فراوانی داریم که مثلا از تولید بذر برنج و خود برنج مقاوم به آفات در ایران مخالفت می‌کنند،اما اگر همین برنج مثل انبوه دانه‌های روغنی به ایران وارد شود،موافق آن می‌شوند.
البته این حق مصرف کنندگان هست که بپرسند چگونه می‌شود جوجه گوشتی 50 گرمی پس از گذشت حدود 42 روز به وزن 5/2کیلوگرم می‌رسد؟به همین دلیل فکر می‌کنند حتما کاسه‌ای زیر نیم کاسه است و صنعت طیور دارای یک حربه جادوئی برای این تولید بالا می‌باشد و این حربه جادوئی چیزی جز استفاده از هورمون‌ها نیست!در حالیکه این باور ذهنی مردم، باور درستی نیست و دلیل اصلی افزایش زیاد سرعت رشد جوجه‌های گوشتی، بکارگیری تغذیه صحیح و مناسب، رعایت اصول بهداشتی و از همه مهم‌تر اجرای برنامه‌های اصلاح نژادی در طی سالیان دراز است. پیشرفت‌های حاصله در تغذیه و اصلا ح نژاد جوجه‌های گوشتی، موجب افزایش سرعت رشد وکاهش دوره پرورش در دو دهه گذشته شده است به گونه‌ای که سن کشتار جوجه‌های گوشتی از 70 روز در 40سال پیش به 40 روز کاهش یافته است.
یکی دیگر از نگرانی‌های مصرف کنندگان شنی