سه شنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۲۸

اسفند
۱۳۹۵
صفحه جهان: منابع عراقی از پیشروی نیروهای عراق به سمت ساحل شرقی موصل و مسجد جامع «النوری» خبر دادند.
به گزارش «فارس»، نیروهای عراقی از پیشروی نیروهای امنیتی عراق به سمت مسجد جامع النوری که ابوبکر البغداد سرکرده داعش نخستین بار در سال 1393 در آن ظاهر شد، پیشروی کردند و فاصله بین این نیروها و مسجد النوری 150 متر گزارش شده است.
وبگاه خبری «العالم» عراق به نقل از یک منبع گزارش داد که نیروهای امنیتی و ارتش عراق با پشتیبانی هواپیماهای جنگی در حال پیشروی به سمت مسجد جامع النوری هستند و این شدیدترین عملیات‌های ارتش از زمان شروع عملیات در ساحل شرقی موصل است و فاصله بین نیروها تا مسجد جامع النوری تنها 150 متر است.
این منبع گفت که فاصله تا مسجد اندک است اما به دلیل انبوهی خانه‌ها و ساختمان‌های مسکونی در این منطقه نیروهای عراقی به خاطر حفظ جان غیرنظامیان با احتیاط و به کُندی حرکت می‌کنند.
در همین رابطه سرگرد «محمد عزیزی» گفت که با آزادسازی پل قدیمی اکنون از 5 پل شهر موصل، 3 پل به طور کامل آزاد شده است و پیشروی به سمت پایگاه‌های حیاتی و مهم ادامه دارد.
وی افزود که نبردهای مسلحانه خشونت‌بار بین نیروهای دولتی و داعش در خیابان «الکورنیش» به وقوع پیوست و در نتیجه آن 18 نفر کشته و دو حمله با خودروی بمب‌گذاری شده نیز خنثی شد.
عزیزی در ادامه اظهارداشت که منطقه باب‌الطوب از مناطق قدیمی موصل شاهد درگیری‌های شدید است.
تیم رسانه‌ای الحشد الشعبی نیز اعلام کرد که نیروهای الحشد الشعبی موفق شدند یک حمله تروریستی داعش در منطقه «بادوش» را خنثی کنند که در نتیجه آن دو عامل انتحاری به قتل رسیدند.
منابع عراقی همچنین گزارش دادند که عناصر داعش در اثر شدت سرخوردگی از شکست‌های متوالی به خودکشی و خودسوزی روی‌ آورده‌اند و بنا به گفته مدیر اطلاعات نظامی گروهی از عناصر داعش اقدام به خودسوزی در یکی از خانه‌های نزدیک روستای شیخ محمد در ساحل شرقی موصل کردند.
از سوی دیگر درحالی که نبرد در محلات مرکزی بخش غربی موصل همچنان جریان دارد، میان فرماندهان آمریکایی و عراقی در خصوص مساحت مناطق آزاد شده اختلاف نظر پیدا شده است، موضوعی که باعث شد عراقی‌ها نقشه مناطق آزاد شده موصل را امروز پنجشنبه در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.
رسانه‌های عراقی، در ترجمه گزارشی از واشنگتن پست به این اختلاف نظر اشاره کرده و به نقل از سرلشکر یحیی رسول سخنگوی رسمی نظامیان عراقی، مساحت مناطق آزاد شده در بخش غربی موصل را حدود 60 درصد اعلام کردند، این در حالی است که ژنرال جوزف مارتین فرمانده نیروهای زمینی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا مدعی شده که تنها کمی بیش از یک سوم بخش غربی آزاد شده است.
ارتش عراق: البغدادی تحت نظر است
سخنگوی نیروهای مشترک عراقی در شهر موصل اعلام کرد که نیروهای عراقی فعالیت‌های رهبر داعش را از نزدیک دنبال می‌کنند و البغدادی تحت مراقبت و کنترل است.
یحیی رسول، سخنگوی نیروهای مشترک عراقی در موصل اعلام کرد: سازمان اطلاعات عراق از نزدیک فعالیت وعملکرد البغدادی را کنترل می‌کند و حتی دقیقه‌ای از وی غافل نیست.
وی گفت: به محض این که از محل اختفای البغدادی مطلع شویم وی را هدف می‌گیریم. رسول در ادامه گفت: وجود البغدادی در موصل یا خروج وی اطلاعات امنیتی است که نمی‌توان آن را منتشر کرد.
اشک سربازان عراقی از کشف گور دسته‌جمعی کودکان
نیروهای ارتش عراق یک گور دسته جمعی که جسد 24 عراقی در آن دفن شده بود در اطراف موصل کشف کردند.
در این گور دسته جمعی، اجسادی دیده می‌شود که اغلب آنها کودک هستند و در حالی که لای پتو پیچیده شده‌اند در گوری کم‌عمق دفن شده‌اند. گفته می‌شود این کودکان به همراه خانواده در حال فرار بوده‌اند که نیروهای داعشی آنها را به قتل رسانده و در گوری دسته جمعی دفن کرده‌اند.
اعزام بزرگترین کاروان کمک‌های انسانی از کربلا به موصل
حشد شعبی (نیروهای مردمی) عراق از به حرکت درآمدن بزرگترین کاروان حامل کمک‌های انسانی از شهر کربلا به سمت موصل خبر داد.
به گزارش سومریه نیوز، حشد شعبی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که بزرگترین کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه برای آوارگان موصل روزگذشته از شهر کربلا به سمت موصل به راه افتاد.
به گفته نیروهای مردمی عراق این کاروان شامل 17 موکب حسینی است. این کمک‌های بشردوستانه شامل سبدهای غذا، پتو، چادر و لوازم پزشکی است و تحت شعار "به خاطر شما" برای آوارگان موصل ارسال شده است.
تعداد آوارگان از غرب موصل از 100 هزار نفر تجاوز کرده است. نیروهای عراقی پیشتر شرق موصل را آزاد کردند و اخیرا در برخی مناطق غرب موصل پیشروی‌هایی داشته‌اند.


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: