منو
JOMHOURIESLAMI.NET
سه شنبه, 30 آبان 1396    Tuesday 21 November 2017
 
   سرویس: یادداشت‌ها      تاریخ: چهارشنبه ۱۳ 08 ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۰ قبل از ظهر      شناسه خبر: ۱۰۴۱
مجید زندی
همت دولت ، همراه باران رحمت خبر خوش برای کشاورزان
همت دولت ، همراه باران رحمت خبر خوش برای کشاورزان
نرخ خرید تضمینی 25 قلم محصولات زراعی سال 1395– 1394 از سوی دولت (شورای اقتصاد) تصویب و جدول نهایی آن دیروز برای اجرا ابلاغ شد.
بر این اساس نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم به عنوان مهمترین محصول استراتژیک غذایی با 10 درصد افزایش 1270.5 تومان و نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم کلزا با 15 درصد رشد 2530 تومان تعیین شد و بقیه محصولات نیز به همین نسبت با افزایش قیمت خرید تضمینی همراه شد.
این حرکت دولت تدبیر و امید اگرچه به دلیل مشغله فراوان برای تصویب و اجرای برجام(برنامه جامع اقدام مشترک مذاکرات هسته ای )مشکلات مربوط به فاجعه منا، و نیز تدوین برنامه ششم توسعه با تاخیر چند هفته ای مواجه شد، اما نتیجه آن در کنار باران رحمتی که در روزهای اخیر پاییزی دل کشاورزان ایرانی را شاد کرد، نویدبخش سال زراعی بسیار خوبی نیز شده است.
افزایش قیمت حداقل 10 درصدی برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی همچنین در شرایطی از سوی دولت اتخاذ شد که همه از شرایط تحریم و کاهش شدید قیمت نفت و بالطبع کاهش درامدهای دولت آگاه هستیم.دولتی که به دلیل افت شدید درامدهای ارزی سال جاری برای تامین وجوه یارانه ها ی نقدی با مشکل مواجه بود ، هشت میلیون و 80 هزار تن گندم از کشاورزان سراسر کشور به صورت تضمینی خریداری و 9 هزار و 389 میلیار تومان بهای آن را براساس روشی که با همکاری دستگاه های اجرایی تدوین شد ،تا اواسط مهرماه به طور کامل به کشاورزان پرداخت کرده است.
در این میان علیرغم این که سیاست کلان دولت بر جلوگیری از افزایش قیمت ها استوار است، وبانک مرکزی و وزارت اقتصاد سخت گیریهای خاصی برای تامین چنین بودجه ای دارند، تلاش های وسیع وزیر جهاد کشاورزی برای قانع کردن بخش های دیگر شورای اقتصاد که معتقد به رشد 4تا 5درصدی قیمت خرید های تضمینی محصولات کشاورزی بودند نیز ستودنی است. چرا که پیشنهاد نرخ تضمینی گندم توسط وزارت کشاورزی با توجه به قیمت نهاده‌ها، آب بها و سایر هزینه ها حدود 1400 تومان بود، این تصمیم ،تضمینی دیگر ازحمایت جدی دولت و شخص رئیس جمهور به اقتصاد مقاومتی ، افزایش تولید محصولات کشاورزی و کاهش وابستگی به واردات محسوب می شود .
رشد 10 تا 15 درصدی خرید تضمینی محصولات کشاورزی اگرچه به اندازه نرخ تورم موجود در بازارآزاد نیست ؛ اما کمک های دیگر یارانه ای دولت به مجموعه فعالیت های کشاورزی در بخش تولید و توزیع بذر اصلاح شده و توزیع کودهای شیمیایی با درنظر گرفتن قیمت تمام شده تولید محصول ، سود متعارف تعریف می شودکه در کنار تعهد دولت به خرید به موقع و تضمینی این محصولات ، کمک موثری به افزایش قیمت آنها آنها در بورس محصولات کشاورزی و در نهایت افزایش درامد کشاورزان هم خواهد شد.
دولت همه ساله براساس قانون موظف است در مهرماه برای خرید تضمینی گندم ، گندم دوروم(مخصوص صنایع غذایی) جو، ذرت دانه ای، چغندر قندبهاره،دانه سویا،آفتابگردان، کلزا و سایر دانه های روغنی،برنج پرمحصول، سیب زمینی ، پیاز ،عدس، نخود و چند محصول با اهمیت غذایی قیمت های خرید تضمینی اعلام و با تصویب بودجه لازم ، آن را اجرا کند.
تصمیم سخت دولت به نفع کشاورزان در حالی اتخاذ شد کهه مخالفان آشکار ونهان دولت در راستای بهره برداری های سیاسی و انتخاباتی طی هفته های گذشته به شدت بر عدم اعلام نرخ تضمینی و یا عدم افزایش ها مانور دادند تا با شیوه ای کاملا غیر وطن دوستانه بتوانند فاصله دولت و ملت را که در موفقیت های حاصله ازمذاکرات هسته ای بسیار تقویت شده است، خدشه دارسازند.
خوشبختانه دولت تدبیر و امید با نگاهی کاملا درونگرا و در راستای تقویت تولید ملی به ویژه در بخش محصولات استراتژیک کشاورزی ، طی دوسال گذشته قیمت خرید تضمینی گندم را از 420 تومان در سال 91 به 1150 تومان در سال 93 و برای سال زراعی جدید نیز به 1270 تنومان رساند تا کشاورزان از هم اکنون با دلگرمی بیشتری به فعالیت های خود ادامه دهند.
در این میان اگر دولت بتواند سرمایه گذاری مناسب دیگری را برای نجات آب های باقیمانده و قلبل دسترس کشاورزان انجام دهدو با تشویق ، ترغیب و حمایت کشاورزان برای استفاده هرچه بیشتر از محصولات مقاوم به خشکی و افزایش استفاده از فناوری های نوین آبیاری برای کاهش مصرف آب کشاورزی به کار گیرد و آن را موثر تر در دستور کار همه دستگاه ها قرار دهد، گام بزرگی برای سودآوری فعالیت های کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت برخواهد داشت.
به موازات آن مقابله جدی دولت ، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه با تغییر کاربری اراضی کشاورزی که متاسفانه سود ومنفعت بسیاری از افراد و دستگاه ها براین تهدید ملی قرار گرفته است ،حرکت امیدبخشی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی به شمار می رودچراکه این تغییر کاربری معمولا در حاصلخیز ترین اراضی رخ می دهد که ضربه مهلکی به به اقتصاد کشاورزی و اقتصاد ملی هم است.انتهای پیام/
 
اخبار مرتبط
 
 • کاهش هزار تومانی برنج درپی اشباع بازار    ۰۵ 10 ۱۳۹۳ - ۰۴:۲۵ بعد از ظهر
 • بودجه، رویکردها و قانونمندی دولت   ۱۷ 09 ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۰ قبل از ظهر
 • دلار در بازار رکورد قیمت یک سال گذشته را شکست   ۰۸ 09 ۱۳۹۳ - ۰۵:۱۳ بعد از ظهر
 • چینی ها به دنبال تصاحب جایگاه ایران در تولید زعفران   ۰۷ 09 ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۳ بعد از ظهر
 • قیمت نفت در بودجه 70 دلار پیش بینی شده است   ۰۴ 09 ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۴ بعد از ظهر
 • قیمت جهانی طلا با 7 دلار افزایش به ۱۲۰۳ دلار در هر اونس رسید   ۰۱ 09 ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۷ بعد از ظهر
 • سایپا: عرضه 13 خودروی جدید به بازار   ۱۶ 08 ۱۳۹۳ - ۰۶:۰۰ بعد از ظهر
 •  
   
  ارسال دیدگاه